ProMosaik Türkiye’nin Sdıdıka Aksoy ile röportajı!

Sevgili okurlarımız,

 

Son zamanlarda Kuran didaktiği ile özellikle ilgilendik ve İstanbul redaksiyonu olarak Avrupa’da Müslüman gençlerin eğitimine yıllarını veren, Almanya’nın Köln kentinde yaşayan üç çocuk annesi olan Sıddıka Aksoy Karabulut ile ufak bir röportaj yaparak Kuran kursu estetiği ile ilgili sorular sorduk. 

 

sidika foto

 

 

 

Aygun Uzunlar ve Ahmet Demir – ProMosaik e.V. Türkiye 

 

 siddika aksoy promosaik 1

 

 

 

Aygun Uzunlar:Sevgili Sıdıka uzun süredir Almanya‘da Kuran ve din eğitimciliği hizmeti veriyorsunuz. Bu alandaki pozitif izlenimleriniz nelerdir?

 

Sıdıka Aksoy: Yaklaşık 12 yıldır Almanya‘da kuran kurslarında eğitimcilik hizmeti veriyorum, elbette birçok pozitif yönlerini gördüm ve yaşadım. Öncelikle Almanya’da doğup yaşayan Müslüman kökenli göçmen çocukları, gerek din, dil, gelenek ve görenek olarak bulundukları ülkenin yaşam tarzına çelişkili olduklarından iki farklı kültür arasında eziliyorlar. Tabiri caizse cehennemi dünyada yaşıyorlar, ne yaşadıkları ülkenin kültürüne ruhlarını teslim ediyorlar nede içine doğdukları kültürün benliğini tamamen kabullene biliyorlar. Almanya’da kendilerine yabancı damgası vurulurken, anavatanlarında Almancı tabiri ile anılıyorlar. Bu minik yürekler ait oldukları yerin neresi olduğunu öğrenemeden çürüyüp giderken Milli Görüş teşkilatının (IGMG) önderliğinde gerçekleşen projelerle kayıp olmaya aday çocuklarımız hak ettikleri benliklerine erişiyorlar.

 

Kurs eğitimlerimde rastladığım pozitif etkenlerden diğer biri ise, bizimle kültürlerini öğrenen öğrencilerin okullarında ki başarılarının ileri seviyelere taşınmasıdır.  Velilerden aldığımız böyle sevindirici geri dönüşler biz eğitimcileri teşvik ettiğinden başarılarımızı daha büyük bir intizam ve azim ile devam ettiriyoruz. Kurslarımızda eğitim gören öğrencilerin Türkçeleri ciddi derecede ilerleme kaydediyor. Türkçe yazmayı bilmeyen öğrencilerimiz kurslarımızda bunu öğrendiğine birçok kez tanık oldum.

 

Yalnız çocukların değil velilerinde buralardan faydalandığı ayrı bir gerçektir. Velilerimiz ne kadar eğitimli ve kendilerini geliştirmiş olsalar dahi gurbet ve gurbetçilik psikolojisi destek ve yardım gerektiren bir durumdur. Çocuklarının İslam dinine dair öğrendiklerini velileriyle paslaşması, birçok velinin çeşitli bilgileri çocuğundan öğrendiğini, önceden bu bilgilere hakim olmadığını gözlemlediğim oldu.

 

Bizlerle din ve ahlak ahenginde yetişen çocuklarımız inanıyorum ki güzel karakterli insanlar olacaktırlar.

 

 siddika aksoy promosaik 2

 

 

 

 

Aygun Uzunlar:Eğitim verdiğiniz kuran eğitimi kurslarında en önemli hedefiniz nedir?

 

Sıdıka Aksoy: Her ne kadar çocuğunu kurslarımıza teslim eden velilerin, bülbül gibi kuran okuyan birçok ezber yaparak eve dönmesini ümit etse bile, biz eğitimciler  olaya bu açıdan bakmıyoruz. Kutsal kitabımız Kuran’ı elbette öğrenecekler, ama öncelikli hedef asla bu olmamalıdır. Aksi takdirde Türkiye de 90 yıldır yapılanların aynısını yapmış oluruz ve bu bize hiç bir şey kazandırmaz! Bugüne kadar İslam’ın tek ilahi kaynağı olan Kitabi Mübin’i manasına uygun öğrenmek ve onun doğrultusunda yaşamak bize emirlerden biridir. Kısaca hedefimiz öncelikli olarak kuran okutmak değil gençliğimizi sevgili dinimizle tanıştırarak onları kötü alışkanlıklardan uzan tutmaktır.

 

 

 

 

Aygun Uzunlar:Almanya’da ki kuran kurslarında değiştirilmesi veya düzeltilmesi gereken unsurlar hangileridir?

 

Sıdıka Aksoy: Kurslarımızda kanımca, mekan eksikliğinden veya darlığından 

rahatsız bir kardeşinizim, daha ferah ortamlarda eğitim kalitesinin yükseleceği inancındayım. Lakin Almanya’nın birçok kentinde ve beldesinde var olan bu kursların bir çoğunda etüt merkezleri vardır, olmayanlar için dile getirdiğim mekan sorunu inşallah en kısa zamanda sürede her yerde halledebilir.

 

Aygun Uzunlar: Ahlak eğitimi vermenin önemi nedir?

 

Sıdıka Aksoy: Din ve ahlak, birbirini tamamlayan iki kavramdır, birini diğerinden uzaklaştırdığınızda diğerinin zayıf düştüğünü izleyebiliriz. Ahlaksız bir din veya dinsiz bir ahlak düşünülemez. Sevgili batılılar, kendilerinde karşılığı olan „etik“ deyimini ne yazık ki fıtrattan geldiğini henüz anlayamamış bir toplum olmakla beraber tamamen yok sayanlarda mevcuttur. Birçok tartışmanın merkezinde olan bu kavram, insanı, hayvandan ayıran eden özelliktir. Dolayısıyla insana yakışan bir erdemdir. Ahlak adeta imanın süsüdür, çoğu ayet ve hadiste de yer alarak bizleri aydınlatır.

 

 

Aygun Uzunlar: Kuran kurslarının güzellikleri nasıl sunulabilir?

 

Sıdıka Aksoy: Çoğu kişinin kurslarımızın varlığından haberdar bile değil. Tanıtım ve reklamların daha aydınlatıcı ve teşvik edici olabilmesi için Almanca tabiri ile „Tag der öffenen Tür” yani „Halka açık günlerin” daha sık yapılması ve güzel sunulmasını temenni ederim. Halka açık gün deyince akla nedense Almanlar geliyor, oysaki Müslüman kökenli ve kendini kaybetmiş o kadar fazla kardeşimiz var ki, artık yönelmek ve yardım edilmesi kanaatindeyim.

İslam barış dinidir esenlik dinidir, İslam’ı olduğu gibi anlamaya ve anlatmaya başlamalıyız. Sanılanların ve iddiaların, inadına İslam’ın ve Allah in barış mesajını yaymalıyız. 

 

 siddika aksoy promosaik 3

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply